Utrzymywanie kondycji fizycznej jest ważne przez cały rok. Jednak w okresie zimowym często brakuje motywacji i pojawia się obawa przed zachorowaniem. Nieraz decydując się na aktywność na zewnątrz, można wrócić do domu z bolącym gardłem. Jak tego uniknąć? Czy bezbolesne bieganie w minusowej temperaturze jest możliwe? Czy warto stosować tabletki na gardło?
Oddychaj ustami
Na pierwszym miejscu stoi właściwa technika oddychania. Wiele osób (szczególnie początkujących) popełnia błąd i nabiera powietrza wyłącznie przez nos. W ten sposób znacznie ograniczając jego dopływ do płuc, a to skutkuje gorszym natlenieniem krwi. Mniej tlenu to mniej energii, a co za tym idzie szybsze poczucie zmęczenia i gorsze wyniki. Brak odpowiedniego dotlenienia może być również niebezpieczny dla mózgu i np. spowodować omdlenie. Dlatego szczególnie przy dużym wysiłku dla organizmu, jakim jest bieganie w niskiej temperaturze, należy pamiętać o oddychaniu zarówno nosem jak i ustami, aby zwiększyć objętość przyjmowanego tlenu.
Może się zdarzyć, że nawet podczas biegania w optymalnej temperaturze pojawi się ból w gardle. Jest to często spotykane u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym wymagającym sportem. Należy starać się uregulować oddech, a z czasem będzie tylko lepiej! Niestety pierwsze kilka wypadów na trasę może nie należeć do najprzyjemniejszych, ale jeśli znajdzie się w sobie motywację do kontynuacji, to efekty mogą zachwycić.
Stosuj tabletki na gardło
Mimo najszczerszych chęci i dobrej techniki oddychania nie zawsze da się uniknąć bólu gardła. Uprawianie sportu na zewnątrz wiąże się z ryzykiem napotkania niechcianych bakterii, wirusów czy innych drobnoustrojów. Kiedy dostaną się do układu oddechowego, mogą spowodować infekcję. Na łagodne podrażnienia przełyku wystarczą ziołowe tabletki na gardło o właściwościach kojących oraz odkażających. Najczęściej mają one formę pastylek do ssania w szerokiej gamie smaków, aby każdy mógł znaleźć produkt dla siebie.
Jeśli tabletki na gardło nie pomogą, to należy udać się na wizytę do lekarza. Być może powodem bólu nie jest tylko niewinne podrażnienie, ale poważna infekcja. W takim wypadku trzeba będzie zastosować bardziej doprecyzowane leki, a jeśli winowajcą będzie bakteria, konieczne może się okazać zażywanie antybiotyku.
Bieganie jest pasją wielu osób, a codzienny rytuał daje im poczucie spełnienia i celu. Jednak należy pamiętać o prawidłowej technice, dzięki której uniknie się nieprzyjemnych chorób czy kontuzji. W celu ustalenia wydajnego planu treningowego warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem personalnym.