Praca

Czy warto uczestniczyć w szkoleniu ISTQB?

Wiele osób, które marzy o karierze testera oprogramowania komputerowego. Dzieje się tak dlatego, że branża IT jest stabilna i oferuje możliwości dużego zarobku. Dodatkowo można liczyć tutaj na stałe zapotrzebowanie na pracowników. Branża IT to zdecydowanie dobrze rozwijająca się gałąź gospodarki. Głównie te czynniki wpływają na coraz większe zainteresowanie zawodem testera. 

Osoby po studiach bez doświadczenia, a także osoby, które do tej pory pracowały w zupełnie innym zawodzie, chętnie decydują się na pracę testera. Nie ma tutaj reguły. Stajemy się coraz bardziej świadomi rynku pracy i wybieramy te zawody, które sprawiają nam przyjemność przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej. Zmienia się również cały model pracownika. Mało kto pracuje w jednej firmie całe życie, mało kto boi się zmienić zawód i zacząć swoją ścieżkę kariery od początku, ponieważ występuje obecnie zjawisko rynku pracownika, a nie pracodawcy. 

Osoby, które chcą zacząć karierę jako testerzy, bardzo często wybierają start od uczestnictwa w szkoleniu ISTQB. Szkolenia te kończą się egzaminem ISTQB, z którego otrzymanie pozytywnego wyniku, uprawnia nas do otrzymania certyfikacji ISTQB. Szkolenia ISTQB odbywają się na różnych poziomach, jednak warunkiem przystąpienia do kolejnego poziomu, jest zakończenie poprzedniego. Certyfikaty ISTQB są cenione wśród przyszłych pracodawców. Z pewnością nie zapewnią one gwarancji przyjęcia do pracy, ale mogą poprawić naszą ocenę w oczach przyszłego pracodawcy.

Szkolenie ISTQB to gwarancja zdobycia solidnych podstaw z teorii, które potrzebują być następnie podszlifowane praktyką. Można tego oczywiście dokonać dzięki zdobyciu realnego doświadczenia w zawodzie testera. Zalecane jest, aby zaraz po odbytym szkoleniu, znaleźć pracę, która pozwoli nam przełożyć teorię na praktykę. 

Szkolenia ISTQB opierają się na specjalnym sylabusie. Do niedawna sylabus był przestarzały i nie obejmował ważnych zagadnień. Jednak aktualnie, wszystkie szkolenia odbywają się w oparciu o sylabus z 2018 roku. Dzięki temu możemy przyswoić ważną wiedzę, która jest aktualna. 

Warto pamiętać, że do szkolenia ISTQB mogą podejść nie tylko osoby, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jest ono również zalecane dla osób, które już ten zawód wykonują. W tym przypadku certyfikat jest traktowany jako potwierdzenie już zdobytych umiejętności. Warto mieć takie potwierdzenie na przykład w przypadku zmiany pracy. Wówczas w prosty sposób możemy przekazać pracodawcy, że posiadamy dany poziom umiejętności i mamy ochotę rozwijać je dalej. 

Podsumowując, szkolenie ISTQB to dobra inwestycja dla każdego. Nie tylko dla osób, które chcą rozpocząć karierę jako testerzy, ale również dla tych, które już jako testerzy pracują, ,ale chcieliby potwierdzenia swoich umiejętności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *