Finanse

Czym jest niemiecki podatek od usług budowlanych?

Czym jest niemiecki podatek od usług budowlanych?

Prowadząc firmę budowlaną na terenie Niemiec, warto zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi takich przedsiębiorstw. Warto między innymi poznać niemiecki podatek od usług budowlanych. Jego prawidłowe rozliczanie ma bowiem duże znaczenie. Podpowiadamy, czym jest sam podatek i w jakich przypadkach jego płacenie jest faktycznie koniecznością.

Czym jest Bauabzugsteuer?

Podatek od usług budowlanych w Niemczech działa w formie podatku dochodowego. Sam podatek został wprowadzony z uwagi na problem z płatnością podatków oraz wykorzystywaniem przez niektóre firmy pracowników i ich zatrudniania „na czarno”. Podatek ten dotyczy usług budowlanych, których odbiorcą jest przedsiębiorca. To właśnie on musi odprowadzić podatek w wysokości 15% od wartości konkretnej usługi. Usługobiorca jak łatwo zatem policzyć otrzymuje 85% zapłaty za usługę, a reszta trafia do urzędu jako podatek. Sam podatek należy płacić do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę za usługę. Bauabzugsteuer to zatem podatek, który dotyczy przedsiębiorców. To właśnie osoby prowadzące firmy budowlane na terenie Niemiec powinny dokładnie poznać zasady poboru tego podatku, aby w przyszłości uniknąć problemów związanych z tym właśnie podatkiem.

Kiedy podatek nie jest pobierany?

W niektórych przypadkach wprowadzono jednak wyjątki, z których może skorzystać firma budowlana w Niemczech, które pozwalają na uniknięcie konieczności zapłaty podatku. Do takich wyjątków zaliczają się przede wszystkim usługi o wartości mniejszej niż 5000 euro. Podatek nie obowiązuje także w momencie dostarczania nieruchomości do osoby fizycznej. Możliwe jest również wystąpienie o zwolnienie z podatku i urząd po rozpatrzeniu wniosku może zgodzić się na takie rozwiązanie i w takiej sytuacji przedsiębiorca nie będzie zobowiązany odprowadzać 15% podatku. Kolejna sytuacja to dostarczanie obiektu do wynajmującego, a także realizowanie prac budowlanych poza obszarem Niemiec. Zatem firma budowlana w Niemczech realizująca prace w naszym kraju jest zwolniona z tego podatku.

Zwolnienie z podatku

Innym sposobem na uniknięcie tego podatku jest otrzymanie zwolnienia, które jest wydawane przez urząd. Zwolnienie otrzymują między innymi polscy przedsiębiorcy, którzy rejestrują swoją działalność na terenie Niemiec. Zwolnienie to udzielane jest na pewien okres czasu, który może zostać przedłużony na wniosek przedsiębiorcy.

Podsumowanie

Sam podatek od usług budowlanych obecny w Niemczech nie jest zatem aż tak skomplikowany jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie zapoznać się z jego warunkami, aby wiedzieć kiedy podatek należy płacić, a kiedy jest się z niego zwolnionym. Łatwo na szczęście liczyć na pomoc w tym zakresie i również w urzędzie można otrzymać dokładne informacje na temat samego podatku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *