Pozostałe

Czym jest regionalizacja tonerów do drukarek Xerox?

Czym jest regionalizacja tonerów do drukarek Xerox

Xerox jest jedną z największych firm na świecie, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości drukarek oraz materiałów eksploatacyjnych. W produktach tej marki wprowadzono regionalizację tonerów oraz drukarek. Istnieją trzy regiony dystrybucyjne, Polska należy do trzeciej grupy. Ta informacja jest niezwykle istotna, ponieważ drukarki z konkretnego regionu są kompatybilne z materiałami eksploatacyjnymi z tym samym oznaczeniem. Dowiedz się, czym jest regionalizacji tonerów do drukarek Xerox.

Regionalizacja materiałów eksploatacyjnych Xerox – co to takiego?

Regionalizacja przedmiotów produkowanych przez amerykańskie koncerny może mieć różne przyczyny – ekonomiczne lub użytkowe. W przypadku każdej firmy powody mogą być odmienne, jednak ta decyzja najbardziej dotyka użytkowników produktów, które zostały poddane regionalizacji. Podobnie jest w przypadku tonerów do drukarek Xerox oraz urządzeń do drukowania tej samej firmy. Konkretny toner tej marki, który jest dostępny w autoryzowanej sprzedaży na polskim rynku będzie mieć oznaczenie regionu ustawione jako 3. Co w praktyce oznacza regionalizacja materiałów eksploatacyjnych? Najważniejszy jest tak naprawdę pierwszy toner, który został zainstalowany do urządzenia. To on determinuje to, na jaki region zostanie ustawiona drukarka. Jeśli pierwszym materiałem, który umieściłeś w swoim urządzeniu był toner z regionu trzeciego, Twoja drukarka będzie działać z użyciem tylko takich materiałów. 

Regionalizacja może być problematyczna dla posiadaczy używanego sprzętu Xerox. Jeśli kupiłeś drukarkę od tego producenta od zachodnich sąsiadów Polski, musisz wiedzieć, że Niemcy znajdują się w 2 regionie. Najprawdopodobniej taki sprzęt będzie kompatybilny z materiałami eksploatacyjnymi z regionu drugiego, czyli nie z produktami, które są dostępne w Polsce. Najnowsze modele drukarek Xerox są wyposażone w system, który rozpoznaje region zainstalowanego tonera i automatycznie zmienia ustawienia, tak aby urządzenie mogło sprawnie działać. 

Jak sprawdzić region w tonerach do drukarek Xerox?

Każdy model urządzeń Xerox różni się specyfikacją i sposobem, dzięki którym można sprawdzić jego region. Istnieje kilka możliwości na zweryfikowanie tej informacji. Jeśli kupiłeś używaną drukarkę, w pierwszej kolejności możesz wydrukować stronę konfiguracyjną, czyli tzw. testową. W ustawieniach ogólnych znajdziesz informacje o regionalizacji. 

W sytuacji, gdy toner do drukarki Xerox nie jest już sprawny, ale nadal znajduje się w urządzeniu, wyjmij go i przyjrzyj się uważnie oznaczeniu OEM. Każdy z regionów jest oznaczany nieco inaczej, jednak najważniejsza jest ostatnia cyfra we wspomnianym oznaczeniu. Urządzenia, które posiadają wyświetlacz, informacja o regionie materiałów eksploatacyjnych jest przedstawiona na tej części drukarki. Ostatnią możliwością jest sprawdzenie sterowników w systemie operacyjnym komputera, do którego są aktualnie podłączone. Informacje o regionie znajdziesz w ustawieniach dedykowanego oprogramowania lub sterownika. Nowe drukarki Xerox nie mają przypisanego żadnego numeru regionu, dlatego w ich przypadku tę informację definiuje toner, który zostanie zainstalowany jako pierwszy.