Dom

Dlaczego dezynfekcja pomieszczeń jest ważna?

Dezynfekcja to proces, który polega na zniszczeniu wszelkich drobnoustrojów, a w szczególności wirusów, bakterii, a także grzybów. Decydując się na dezynfekcję pomieszczenia, uda się wam zapobiec ryzyku przenoszenia się wirusów z powierzchni i przedmiotów, które wykorzystujemy każdego dnia w codziennym życiu. Warto wiedzieć, że dezynfekcja nie tylko hamuje rozwój drobnoustrojów, ale przede wszystkim niszczy ich materiał genetyczny. To bardzo ważne. Czas wykonywania usługi dezynfekcji jest bardzo istotny – im dłużej będzie ona trwać, tym lepszy efekt osiągniemy. 

Dezynfekcja zazwyczaj obejmuje powierzchnie użytkowe. Jej efekt zależy od tego, jak długo trwała, a także od gatunku i ilości bakterii i drobnoustrojów, które musiała usunąć. Kolejnym czynnikiem jest samo środowisko, a więc temperatura, wilgotność, czy obecność materii organicznej. Szczególnie temperatura ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ niektóre ze środków są skuteczne tylko w określonej temperaturze. Należy pamiętać o tym zimą, ponieważ temperatura powierzchni odkażania musi mieć co najmniej 15 stopni. Tyczy się to w szczególności środków dezynfekujących, które posiadają formaldehydy. Jeśli chcą Państwo wykonać dezynfekcję w mroźny dzień, wówczas lepiej formaldehydy zastąpić chociażby kwasami organicznymi.     

Dezynfekcja jest istotna przede wszystkim w miejscach, w których przechowuje się żywność, a także w obiektach sanitarnych, takich jak szpitale czy gabinety weterynaryjne. Czas dezynfekcji w takich miejscach jest dostosowany do wielkości pomieszczeń. 

Wiele osób wciąż nie docenia dezynfekcji i jej znaczenia w naszym codziennym życiu. Skutkiem takiego zachowania jest spadek odporności, a także obniżenie skuteczności stosowanych leków oraz liczne choroby. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, wiąże się z licznymi problemami, jak na przykład alergie. Ten problem szczególnie dotyka osób, które pracują w biurach z klimatyzacją. Środki dezynfekcji, których używa się w tym procesie mogą być wykorzystywane w miejscach, w których spożywa się żywność, są też bezpieczne dla metali, szkła oraz tworzyw sztucznych.

Dezynfekcja odbywa się zazwyczaj przy wykorzystaniu specjalistycznych zamgławiaczy, które wytwarzają roztwór środka dezynfekującego w postaci gęstej mgły. Taka mgiełka rozpyla się po budynku lub wentylacji i osiada w jego otoczeniu. Chodzi więc o to, że zostaje na ścianach, podłodze, klamkach, telefonach i wszystkim, co jest w danym pomieszczeniu. Dzięki temu dezynfekcja pozwala na usunięcie wszystkich drobnoustrojów z otoczenia. Mamy tutaj na myśli bakterie oraz wirusy, które są bardzo groźne dla człowieka.

Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie dezynfekcji z wykorzystaniem zamgławiaczy, możemy być pewni, że usługa zostanie wykonana dokładnie, ponieważ mgiełka dotrze o wiele dalej i wyżej niż ma to miejsce przy wykorzystaniu tradycyjnych środków dezynfekujących. Istotne jest również to, że zamgławiacze są ciche, co pozwala na wykonanie takiej usługi nawet w późnych godzinach nocnych. 

Warto wykonywać dezynfekcję pomieszczeń przynajmniej dwa razy do roku. Będziemy wówczas pewni, że oddychamy powietrzem bez wirusów i bakterii, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nierzadko też życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *