Pozostałe

Ile dać do koperty na wesele?

 

Przed gośćmi wybierającymi się na wesele od zawsze stoi nieunikniony dylemat – ile pieniędzy włożyć do koperty ślubnej? Nie chcąc wyjść na dusigrosza, ale również unikając bankructwa, należy zastanowić się nad adekwatną kwotą. Jest to forma podziękowania za zaproszenie, ale również sposób na życzenie młodej parze powodzenia na nowej drodze życia. A więc jaka kwota będzie najbardziej odpowiednia?

 

Koperty ślubne – ile wsadzić do nich pieniędzy?

Cena za „talerzyk”

W slangu ślubnym popularne jest określenie ceny za „talerzyk”. Odnosi się do kosztu, jaki przypada na posiłek oraz picie dla jednego gościa. W zależności od miejsca, w jakim urządzane jest wesele, taka stawka najczęściej waha się między 100 zł a 300 zł za osobę. Jest to pierwszy wskaźnik, jaki należy brać pod uwagę, decydując się na wsadzenie danej sumy do koperty. Najlepiej, aby umieszczona w niej kwota pokryła koszt uczestnictwa w zabawie.

 

Pokrewieństwo z parą młodą

Jako że rodzice najczęściej opłacają koszty wesela, są oni zwolnieni z dodatkowego wręczania pieniędzy parze młodej. Z największym wydatkiem muszą się liczyć rodzice chrzestni. Muszą się liczyć z kwotą około 1000 zł za osobę. Mile widziane jest również dokupienie skromnego podarunku, aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień. Następni w kolejności są dziadkowie oraz rodzeństwo, których koperty ślubne powinny zawierać około 500 zł za osobę. Wypada, aby kuzynostwo i wujostwo podarowało około 300 zł.

 

Pod uwagę trzeba brać czy przychodzi się samemu, czy też z osobą towarzyszącą oraz po prostu – na ile kogoś stać. Młoda para powinna być świadoma tego, kogo zaprasza i nie oczekiwać kosmicznych sum w kopertach. Liczy się to aby spędzić ten wyjątkowy dzień z ukochanymi osobami i cieszyć się swoim towarzystwem.