Finanse

Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec

Osoby pracujące w Niemczech w legalny sposób są zmuszone do odprowadzania składek na podatek dochodowy z Niemiec z tytułu osiąganych przychodów. Warto jednak pamiętać o tym, że w Niemczech również dostępna jest procedura zwrotu podatku. Dzięki niej możliwe jest odzyskanie sporej kwoty z zapłaconego podatku. Nie warto tym samym przegapić takiej możliwości. Przedstawiamy, w jaki sposób odzyskać nadpłacony podatek z Niemiec. 

Skompletowanie wszystkich dokumentów

Pierwsza kwestia to oczywiście skompletowanie wszystkich dokumentów, które będą potwierdzały wysokość odprowadzonego podatku. Tutaj potrzebne będzie zaświadczenie podatkowe oraz karta podatkowa. Są to w Niemczech odpowiednio Lohnsteuerbescheinigung oraz Lohnsteuerkarte. W przypadku tego pierwszego dokumentu jest on wydawany osobno przez każdego pracodawcę. Osoby zmieniające pracę powinny zatem o tym pamiętać i ubiegać się o odpowiedni dokument od każdego pracodawcy, gdyż ułatwi to późniejsze rozliczenie. Karta podatkowa pozwala natomiast na zapisanie w niej wszystkich osiągniętych dochodów bez względu na to czy są one od jednego pracodawcy, czy od kilku.

Osoby pracujące w Niemczech przez dłuższy czas i osiągające wyższe dochody powinny także skompletować ewentualne dokumenty, które pozwalają na skorzystanie z ulg. Tutaj najlepiej zapoznać się w urzędzie z przepisami, jakie ulgi przysługują i skompletować odpowiednie dokumenty, które będą poświadczały prawo do skorzystania z ulg.

Złożenie zaświadczenia

Po zgromadzeniu wszystkich powyższych dokumentów można przystąpić do wypełnienia odpowiedniego zaświadczenia. Można je zdobyć w urzędzie lub pobrać z sieci. Samo zaświadczenie nosi nazwę „Zaświadczenie dla krajów UE/EOG zagranicznego organu podatkowego do zeznania podatkowego dot. podatku dochodowego”. Dokument jest maksymalnie uproszczony, aby każda osoba mogła poradzić sobie z jego prawidłowym wypełnieniem i umieszczeniem na nim wszystkich niezbędnych danych do prawidłowego rozliczenia się z podatku.

Biura rozliczające podatek

W razie jakichkolwiek problemów można zasięgnąć również pomocy profesjonalnych biur księgowych, które specjalizują się w rozliczaniu podatku z Niemiec. Takie firmy są w stanie pomóc w skompletowaniu dokumentów i pomóc w wypełnieniu oświadczenia, a następnie dostarczeniu go do odpowiedniego urzędu. Dzięki temu łatwiej uniknąć błędów i rozliczyć się ze wszystkich osiągniętych przychodów. Pomoc najlepszych biur nie jest bardzo kosztowna, dlatego warto rozważyć skorzystanie z ich usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *