Dom Pozostałe

Jak posprzątać dom po remoncie?

Sprzątanie po remoncie

Chociaż wizja odnowionego wnętrza jest bardzo kusząca, to widmo sprzątania gruzu i tynku może skutecznie zniechęcić do wszelkich renowacji. Kluczem do sukcesu jest, aby oprócz dobrze zaplanowanych poczynań remontowych, sporządzić również zarys kroków dotyczących porządkowania przestrzeni. Nie jest to wcale takie trudne, jak się może początkowo wydawać!

Przygotowanie przestrzeni do remontu

Jeszcze zanim prace remontowe pójdą w ruch, warto zabezpieczyć na miarę możliwości, wszystkie przestrzenie i przedmioty, których zabrudzenia chcemy uniknąć. Służyć do tego może folia malarska. Zawieszając ją we framugach drzwi, tworzymy pewien rodzaj izolacji pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Jeśli chodzi o osłonę podłóg przed plamami z farby, dobrym i ekonomicznym zakupem będzie ochronny filc. Ze względu na swoją budowę nie tylko szczelnie przykryje powierzchnię, na której go położymy, ale jest również bardzo trwały, przez co będzie go można wielokrotnie użyć. Wszystkie przedmioty i meble, które jesteśmy w stanie wynieść do bezpiecznego i czystego miejsca, np. pokoju, w którym nie odbywa się remont, piwnicy, czy garażu, warto zabrać z obszaru przebudowy. Natomiast dobytek, którego nie da się wyeksportować do sterylnego przechowania, np. duża, drewniana meblościanka, przykryjmy folią malarską. Zmniejszymy tym samym szanse na jej zabrudzenie. Tak przygotowane mieszkanie, to dobry podkład pod rozpoczęcie renowacji domu. Dobrym pomysłem jest również omówić z ekipą remontową, w jakim stanie planują pozostawić swoje miejsce pracy i na ile będą oni przydatni przy procesie sprzątania. Dzięki temu lepiej zaplanujemy nasze kolejne kroki.

Sprzątanie sufitu, ścian i zakamarków

Generalną zasadą podczas sprzątania domu po remoncie jest stosowanie techniki „od góry do dołu”. Podczas szlifowania, tynkowania, a nawet malowania w powietrze wzbija się pył i drobinki, które osiadają na powierzchniach ścian, sufitów i podłóg. Aby uniknąć rozprowadzania brudu i zmieniania kurzu w błoto, najpierw należy odkurzyć zabrudzone przestrzenie. Zwyczajny domowy odkurzacz może jednak do tego nie wystarczyć, dlatego lepiej zrobić to przy użyciu odkurzacza przemysłowego lub specjalnej zmiotki. Jej włókna i włosy są skonstruowane w taki sposób, aby nie wzniecać zebranych drobinek z powrotem w powietrze. Plamy na ścianach lepiej przetrzeć suchą ściereczką, ponieważ woda może doprowadzić do jej uszkodzeń, szczególnie jeśli była świeżo malowana. Naszej uwadze nie mogą umknąć również okna. Zalecane jest kupienie środków przeznaczonych do usuwania zabrudzeń z przezroczystych szyb, aby z jak największą precyzją pozbyć się wszelkich plam i smug. Nie można również zapominać o zajrzeniu do wnętrza szaf i szuflad, w których mogły pozostać resztki gruzu i pyłu, oraz przetarciu wszelkich framug, drzwi, klamek i parapetów.

Podłoga

Dzięki rozpoczęciu sprzątania „od góry” unikniemy syzyfowej pracy przy czyszczeniu podłogi. Pył ze ścian i sufitu podczas czyszczenia opadłby na podłoże i musielibyśmy je znowuż myć. Ponownie należy zacząć od odkurzania i zamiatania resztek po remoncie. Następnie podłogę najlepiej umyć specjalnym mopem o włóknach dobrze pochłaniających wodę. W przypadku plam po farbie na bazie wody wystarczy wytrzeć je morką szmatką. Jeżeli jednak ma ona inną bazę, zalecane jest kupienie rozpuszczalnika, polecanego w zależności zarówno od stosowanej farby jak i powierzchni, z której chcemy się jej pozbyć. Warto upewnić się, że kupiliśmy sprzęt z miękkimi włosami, ponieważ używane w zmiotce czy odkurzaczu włosie może porysować drewniane powierzchnie, wrażliwe na ostre elementy. W związku z tym, że pył może unosić się w powietrzu godzinami, czyszczenie pomieszczeń najlepiej powtórzyć kilkakrotnie, aby upewnić się, że nie ma w nich już śladów po zamieszaniu spowodowanym renowacjami.

Sprzątanie domu po remoncie to nie lada wyzwanie. Jednak jeśli zawczasu zaplanujemy ten proces, nie powinien nam spędzać snu z powiek. Natomiast osobom, które nie posiadają czasu na sprostanie wyzwaniom, jakie stawia poremontowa przestrzeń, poleca się skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej. Wykwalifikowana załoga, pozostawi nasz dom nieskazitelnie czysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *