Pozostałe

Rodzaje zamknięcia kopert A5

Rodzaje zamknięcia kopert a5

Aby do koperty zmieściła się kartka wielkości A4 mamy do wyboru kilka opcji. Możemy kupić opakowanie w tym samym rozmiarze, jednak nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie ze względu na nieporęczny format. Drugi wariant stanowią koperty A5, mieszczące złożoną na pół kartkę A4. Po wybraniu odpowiedniego rozmiaru na przesyłkę pozostaje nam dokonanie decyzji o konkretnym rodzaju zamknięcia. W artykule podpowiadamy, jakie typy zamknięcia kopert można spotkać w ofercie sklepów z papeterią. 

Koperty a5 – jaki rodzaj zamknięcia wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj zamknięcia kopert będzie odpowiednim do zapakowania przesyłki, zachęcamy do zapoznania się z różnicami, jakie występują pomiędzy poszczególnymi formatami. 

Koperty klejone na mokro (NK)

Klejenie na mokro to najpopularniejsza forma zamykania kopert o małych rozmiarach. Na klapie zamykającej koperty A5 producenci umieszczają klej, który zaczyna działać po zwilżeniu. Zamknięte w ten sposób opakowanie jest bardzo dobrym zabezpieczeniem dla zawartości. Zaletą kopert NK jest ich trwałość i bardzo długi okres przydatności do użytku.

Koperty samoklejące (SK)

Koperty samoklejące wykorzystują formułę lateksu. Ten rodzaj papeterii wyposażony jest w dwa paski kleju, umieszczone na klapie otworowej i na kontrklapie. W celu zaklejenia koperty należy odgiąć kontrklapę i nałożyć ją na klapę, co powoduje, że klej zaczyna działać. Brak konieczności zwilżania kopert sprawia, że korzystanie z tego rodzaju zamknięcia jest wygodne w użytkowaniu. Wadę produktu stanowi jego przydatność. Prawidłowo przechowywane koperty SK posłużą na około 1 roku, ponieważ po tym okresie klej traci swoje właściwości i może nie zapewnić wystarczającej szczelności. 

Koperty samoklejące z paskiem (HK)

Koperta z odrywanym paskiem jest wyposażona w pasek foliowy, który zabezpiecza klej przed wyschnięciem. W celu zamknięcia koperty należy usunąć pasek zabezpieczający i zamknąć klapę, odpowiednio ją dociskając. Koperty HK są chętnie wybierane ze względu na łatwość użytkowania i szczelne zamknięcie. Ponadto samoklejące zamknięcie jest bardzo wytrzymałe – odpowiednie przechowywanie gwarantuje, że koperty będą zdatne do użytku nawet przez 5 lat.

Koperta bez naniesionego kleju (BK)

Koperty pozbawione elementu klejącego nie są zbyt popularne, ponieważ wymagają od nas samodzielnego naniesienia kleju na klapy koperty. Uciążliwość w wykorzystaniu kopert z tym sposobem zamknięcia sprawia, że są one bardzo rzadko wybierane przez klientów, ponieważ nie wyglądają profesjonalnie.