Zdrowie

Tabletki na wzrok zawierające luteinę czy są skuteczne

 

Co najczęściej zawierają tabletki na wzrok?

Pogarszanie się wzroku to niestety domena XXI wieku. Duża ilość prac wykonywana jest przed monitorami komputerowymi, które wydzielają szkodliwe dla oczu niebieskie światło. 8 godzin spędzone przed ekranem sprawi, że coraz gorzej widzimy. Na szczęście na rynku istnieje wiele suplementów, które wspomagają nasz wzrok. A co wchodzi w ich skład? Większość preparatów zawiera cynk, luteinę, kwasy omega-3 oraz selen i miedź. Jakie są ich właściwości?

Cynk

Cynk wspomaga nie tylko wzrok, ale również odporność. W żywności można go znaleźć m.in. w kakao, nerkowcach czy oleju lnianym. Jednak, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom tego pierwiastka, często niezbędna jest suplementacja. Niedobór cynku może powodować spowolnienie procesu gojenia się ran, osłabiać skórę, płytki paznokciowe i włosy oraz wywoływać kurzą ślepotę, czyli problemy z widzeniem po zmroku. U niektórych wywołuje nawet spadek wrażliwości zmysłu smaku i anemię. Tabletki na wzrok często zawierają go w swoim składzie, a więc ich branie niesie za sobą liczne korzyści.

Luteina

Luteinę stosuje się często w ginekologii, ponieważ pomaga ona w zaburzeniach cyklu miesiączkowego oraz krwawieniu macicznym. Inna jej nazwa to progesteron. Można ją znaleźć w takich produktach spożywczych takich jak szpinak, brukselka, jarmuż, czy żółtka jajek. Pomaga ona w przyswajaniu witaminy A, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania wzroku.

Kwasy omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się przede wszystkim w rybach. Trzeba jednak uważać z ilością zjadanych morskich przysmaków, ponieważ ich nadmiar może doprowadzić do zatrucia rtęcią. Dlatego warto spożywać orzechy włoskie, nasiona chia oraz siemię lniane. Jest to idealna opcja dla wegan oraz wegetarian. Ich niedobór ma silny wpływ na stan wzroku. Może nawet doprowadzić do całkowitej utraty zmysłu. Ich pozytywne efekty widać również w pracy układu krwionośnego, ponieważ obniżają poziom złego cholesterolu, który może doprowadzać np. do miażdżycy.

Selen

Jest dobrym antyoksydantem, co chroni przed udarem mózgu, a nawet nowotworami. Wpływa na prawidłowe działanie tarczycy i stosowany jest także w lekach na depresję. Znajdziemy go głównie w rybach – łososiu i tuńczyku, oraz orzechach brazylijskich. Należy jednak uważać z jego dawkowaniem, ponieważ zbyt duży poziom tego pierwiastka w organizmie może doprowadzić nawet do śmierci.

Miedź

Miedź znajdziemy w nasionach słonecznika, kakao, orzechach, a nawet w wodzie z kranu. Jego przyswajanie wspomaga witamina C, fruktoza, glukoza i skrobia. Wraz z żelazem transportuje tlen do komórek, a więc odpowiada za właściwe dotlenienie organizmu. Tym samym ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Co za tym idzie, odpowiedni poziom miedzi oddziałuje pozytywnie na koncentrację i zapamiętywanie informacji.

Tabletki na wzrok, które zawierają w sobie powyższe składniki to m.in. Supervision, Luteina Max-Complex, czy też Gold-Vit senior, przeznaczony dla osób starszych. Natomiast na suchość gałek warto zastosować krople Hydrovision, które działają nawilżająco.