Sport

Tejpy – czym są i na co się je stosuje?

Tejpy do niedawna znane nam były jako kolorowe taśmy, które naklejone, zobaczyć mogliśmy u sportowców. Szczególnie widoczne było to na meczach piłkarzy czy rozgrywkach siatkarskich. Na szczęście tejpy coraz częściej zobaczyć możemy u zwykłych osób, które zmagają się z kontuzjami lub dolegliwościami bólowymi (najczęściej bólem pleców, kolan, stóp lub kręgosłupa). W naszym artykule dowiecie się dlaczego tejpy są tak popularne i czy warto z nich korzystać.

Czym są tejpy?

Tejpy są niczym innym jak specjalnymi plastrami, które wykorzystuje się do oklejania ciała w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, a także do zapobiegania i wspomagania leczenia schorzeń oraz urazów mięśniowych i szkieletowych. Tejpów używa się w działaniach terapeutycznych, gdzie przyjmuje się nazwę plastrowania dynamicznego lub kinesiotapingu.

Niektórzy uważają, że jest to nowa metoda. Jednak wcale tak nie jest. Plastrowanie dynamiczne znamy już od lat osiemdziesiątych! Metoda ta została opracowana przez Japończyka Kenzo Kase. Nie możemy jednak zapominać o tym, że tejpy nie są sposobem leczenia schorzeń. Są narzędziem wspomagającym terapię. 

Na jakie schorzenia można stosować tejpy?

Zastosowanie tejpów jest bardzo szerokie. Możemy stosować tejpy na plecy w celu: obniżenia napięcia mięśniowego, redukcji skutków nieprawidłowo przenoszonych obciążeń, bólu kręgosłupa oraz zmniejszenia powstałych obrzęków. Oczywiście nie są to wszystkie właściwości tejpów na plecy. W tym miejscu warto również wspomnieć, iż tejpy są elastyczne, a więc w żaden sposób nie utrudniają nam aktywności ruchowej. Są również wodoodporne, a więc mogą utrzymać się na ciele nawet kilka dni. Są oddychające, a więc nie musimy martwić się odparzeniami lub podrażnieniem skóry. 

Tejpy doskonale sprawdzą się również w przypadku urazów kolana, barku, szyi. W tym przypadku stosowane są w celu łagodzenia dolegliwości bólowych i obrzęków. Działają jako wspieranie leczenia właściwego. 

Tejpy najlepiej naklejać u specjalistów. Oni doskonale wiedzą jak nakleić tejpy, żeby ich moc faktycznie została wykorzystana. Samodzielne naklejanie tejpów może nie przynieść nam oczekiwanych efektów, ponieważ możemy nie mieć doświadczenia w ich stosowaniu. 

Nie bójmy się jednak korzystać z metody dynamicznego plastrowania. Z pewnością pomoże nam ona w uzyskaniu lepszych wyników rehabilitacji. Jest to metoda wspierająca, którą stosuje się na całym Świecie. Nie tylko przez sportowców, ale też przez normalnych ludzi, którym towarzyszy ból lub kontuzje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *