Dom

Wybór wentylacji przemysłowej. Jaka sprawdzi się najlepiej?

Wybór wentylacji przemysłowej - wentylacja przemysłowa

Wentylacja to niezwykle ważny element każdego zakładu przemysłowego. Dzięki niej ludzie mogą pracować w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Sprawnie działający system to gwarancja wysokiej jakości środowiska do wykonywania codziennych obowiązków bez względu na branżę. Jesteś przedsiębiorcą i chcesz dowiedzieć się, jak wybrać najskuteczniejszą i najbardziej wydajną wentylację przemysłową do swojej firmy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym omawiamy wady i zalety zarówno modelu grawitacyjnego, jak i mechanicznego.

Jak działa wentylacja przemysłowa?

Wentylacja przemysłowa to zaawansowany system służący do utrzymania prawidłowej cyrkulacji powietrza w obiektach takich jak fabryki, hale produkcyjne czy zakłady przetwórstwa, czyli miejsca, w których pojawiają się np. opary technologiczne. W każdym pomieszczeniu znajduje się wówczas kratka wentylacyjna połączona z całym systemem kanałów, którym odprowadzane są wszelkie toksyczne czynniki.

Funkcje wentylacji przemysłowej 

Głównym zadaniem wentylacji przemysłowej jest wymiana zanieczyszczonego powietrza na świeże i usuwanie z niego potencjalnie szkodliwych dla zdrowia pracowników substancji. Sprawna cyrkulacja eliminuje ryzyka zagrożenia życia poprzez utrzymywanie bezpiecznego poziomu stężenia różnego rodzaju gazów, które powstają w poszczególnych etapach produkcji.

Rodzaje wentylacji przemysłowej

W przypadku wentylacji przemysłowej mamy do czynienia przede wszystkim z dwoma rodzajami systemów. Pierwszy to model grawitacyjny, który największe zastosowanie znajduje przede wszystkim w domach/mieszkaniach oraz w zakładach pracy, które nie emitują zanieczyszczeń. Dlaczego? Ten rodzaj wentylacji swoje działanie opiera na konwencji – ciepłe powietrze z wnętrza budynku unosi się w górę kanałami wentylacyjnymi. Wydajność tego rozwiązania w dużym stopniu zależy od czynników naturalnych i warunków atmosferycznych. Zmiany temperatury, silny wiatr, opady – to wszystko wpływa niekorzystnie na regularną cyrkulację. W takich przypadkach w przemyśle bardzo często wdraża się wentylację hybrydową, która łączy system grawitacyjny i mechaniczny.

 

Czym wyróżnia się w takim razie model automatyczny? Przede wszystkim korzysta z urządzeń, takich jak wentylatory, które działają niezależnie od czynników zewnętrznych, dzięki czemu zapewniają pełną stabilność przepływu powietrza. To niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa na halach produkcyjnych, w których pojawia się wysoka zawartość pyłu, oparów czy innych substancji szkodliwych dla zdrowia. W celu uzyskania jak najlepszego efektu wentylacja mechaniczna (rekuperacja) jest projektowana jeszcze przed etapem budowania budynku – można wówczas w odpowiedni sposób rozmieścić wszystkie kanały. W innym przypadku instalacja systemu wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – jakie rozwiązanie lepiej się sprawdzi?

Przed wyborem konkretnego rodzaju wentylacji, należy poznać jej wady i zalety. System grawitacyjny ze względu na to, że działa, tylko jeśli występuje odpowiednia różnica ciśnień między powietrzem wewnątrz, a na zewnątrz budynku, nie jest w stanie wystarczająco szybko usuwać zanieczyszczeń. Ten problem rozwiązuje nowoczesna wentylacja mechaniczna, a prawidłowo dobrana poprawia ogólne warunki na terenie zakładu. Dzięki niej zarówno temperatura, jak i poziom wilgotności zachowują optymalną wartość. Kompleksowe zastosowanie tego rozwiązania pozwala na uwzględnienie wszystkich potrzeb danego przedsiębiorstwa i dopasowanie do wymogów konkretnej branży. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zaprojektowany cały system i z czego będzie się składał. 

 

Złotym środkiem jest bez wątpienia wspomniana już wcześniej w tekście wentylacja hybrydowa, która łączy wydajność urządzeń mechanicznych z niskimi kosztami eksploatacji elementów grawitacyjnych. Warto jednak pamiętać, że specyfika danej hali produkcyjnej czy magazynu często ogranicza możliwość swobodnego wyboru sprzętu, dlatego, aby zapewnić pracownikom najwyższy komfort i bezpieczeństwo, a także nie narazić się na potencjalne konsekwencje prawne, lepiej zasięgnąć opinii specjalisty w dziedzinie projektowania i instalacji systemów wentylacyjnych.