Zdrowie

Zapalenie wyrostka robaczkowego objawy

Mówiąc o wyrostku robaczkowym, najpierw musimy dowiedzieć się, czym on jest i gdzie jest położony. Mianowicie wyrostek robaczkowy to cienkie uwypuklenie jelita ślepego. Posiada długość 8-10 cm. Bywa, że ten mały element w naszym organizmie ulega zapaleniu. Co może prowadzić do poważnych dolegliwości, które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Zapalenie wyrostka robaczkowego objawy daje dość niecharakterystyczne, które można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami.

Jakie funkcje pełni wyrostek robaczkowy?

Chociaż rola wyrostka robaczkowego nie jest specjalnie określona, to na pewno ma znaczenie w układzie pokarmowym, gdyż do jego zapalenia najczęściej dochodzi w momencie, gdy w diecie występuje zbyt mała ilości błonnika pokarmowego. Błonnik potrafi skutecznie oczyszczać wspomniany układ, dzięki czemu występuje w nim prawidłowa drożność. Ryzyku choroby tego małego narządu zwiększa się również przy wirusowym lub bakteryjnym zakażeniu przewodu pokarmowego.

Zapalenie wyrostka robaczkowego objawy

zapalenie wyrostka robaczkowego objawy Jakie więc są pierwsze objawy zapalenia wyrostka, które możemy rozpoznać? Na początku zapalenie ma charakter przewlekły, a dopiero później przechodzi w ostrzejsze dolegliwości. Z całą pewnością warto zgłosić się do lekarza jak najwcześniej i zrobić odpowiednie badania, dzięki którym będziemy mogli zahamować rozwój zapalenia. Przewlekle objawy mogą trwać nawet kilka miesięcy pod postacią bólu brzucha, czasami nawet ostrych. Chory może mieć również problem z oddawaniem stolca oraz złym samopoczuciem.  Zapalenie wyrostka robaczkowego objawy w pierwszej kolejności pojawiają się w okolicy pępka. Następnie ból ulega koncentracji oraz przejściu w okolice brzucha po prawej stronie, bliżej biodra. Pomocną informacją może być fakt, że ból nasila się podczas kaszlu lub poruszania się, natomiast łagodnieje w pozycji leżącej. Z czasem mogą wystąpić nudności, wymioty, przyspieszone tętno oraz temperatura. U dorosłych osób mogą pojawiać się zaparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *