Finanse

Jak uzyskać dofinansowanie na otworzenie działalności w Niemczech

Jak uzyskać dofinansowanie na otworzenie działalności w Niemczech

Dofinansowanie ze środków publicznych stanowi ważny element wspierający firmy, szczególnie na początku ich działalności. Aspirujący przedsiębiorca w Niemczech, oprócz wkładu własnego i kapitału z zewnątrz, np. w postaci pożyczki, może skorzystać z państwowych środków dofinansowujących. W poniższym artykule przedstawiamy, jakimi możliwościami na dofinansowanie biznesu dysponuje osoba, która zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej za zachodnią granicą Polski. 

Jakie instytucje przydzielają środki dofinansowujące w Niemczech?

Aby założyć firmę w Niemczech, np. polsko niemieckie biuro rachunkowe, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego kapitału. Środki dofinansowujące w tym można pozyskać na każdym szczeblu terytorialnym. 

Niemieckie gminy (Kommunen) oraz powiaty (Landkreise) udzielają pomocy w postaci przydzielania pomieszczeń oraz działek budowlanych w bardzo atrakcyjnych cenach. Poszczególne landy udzielają dofinansowania za pośrednictwem własnych placówek finansowych. Młodzi przedsiębiorcy mogą uzyskać także wsparcie polegające na objęciu poręczenia przez gminę lub powiat.

Dodatkowo Republika Federalna Niemiec utworzyła programy dofinansowujące, skierowane bezpośrednio do osób rozpoczynających prowadzenie własnej firmy – przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania specjalnych dotacji lub subwencji podatkowych. Ponadto różne programy dofinansowujące oferuje także Unia Europejska, dlatego warto sprawdzić, czy dla branży, w której otwierasz działalność, zostały przewidziane programy dofinansowujące. 

Placówką, w której można uzyskać dofinansowanie w ramach struktur państwowych w Niemczech,  jest urząd pracy (niem. Agentur für Arbeit). Przykładowo osoby korzystające z zasiłku dla bezrobotnych mogą się starać o odpowiednie wsparcie finansowe podczas otwierania własnej działalności gospodarczej w Niemczech.

Formy dofinansowania na otworzenie własnej działalności w Niemczech

  • Kredyty na inwestycje z niskim oprocentowaniem,
  • Środki finansowe na wzmocnienie własnego kapitału startowego,
  • Środki finansowe na poradnictwo,
  • Bezzwrotne dotacje na konkretne wydatki firmy,
  • Środki finansowe dla osób bezrobotnych.

Jak uzyskać dofinansowanie w Niemczech?

Ścieżki prowadzące do dofinansowania własnej działalności różnią się w zależności od wybranego programu. Większość z nich jest przydzielana tylko za pośrednictwem wybranego przez przedsiębiorcę banku, które najczęściej stają się pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorcami oraz instytucjami zajmującymi się przydzielaniem dofinansowań. Podczas procesu dofinansowania pierwszym krokiem, który musi wykonać przyszły przedsiębiorca, jest konieczność przekonania banku o powodzeniu przedsięwzięcia. Jeśli uzna on, że firma dobrze rokuje na przyszłość, zrealizuje kredyt i w ten sposób odciąży placówkę odpowiedzialną za jego przydzielenie. 

Niektóre dotacje można pozyskać bez udziału banku, jednak należy wtedy pamiętać, że jednocześnie rezygnujemy z jego opieki, która w niektórych przypadkach okazuje się bardzo przydatna. Zabezpieczenia oferowane przez banki wiążą się z gwarancją wsparcia finansowego w wielu niekorzystnych sytuacjach.