Zdrowie

Czy ortodoncja to tylko estetyka czy coś więcej?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, ale również wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Nie zdajemy sobie sprawy, iż ta dziedzina stomatologii dotyczy większości z nas. Badania pokazują, że nawet 80% populacji europejskiej posiada wady zgryzu! To ogromna liczba. Dodatkowo niektórzy nie mają pojęcia, że się z nimi zmagają. 

Wady zgryzu powstają w różny sposób. Jednak zdecydowana większość z nich to wady nabyte. Nieprawidłowości zgryzu powstają z różnych powodów. Jedną z nich jest przedwczesna utrata zębów mlecznych. Dodatkowo nasze nawyki językowe i mięśniowe, a nawet nawyki żywieniowe! 

Wrodzone wady zgryzu mogą być dziedziczone nawet w kolejnych pokoleniach. Wrodzone wady zgryzu często “uzupełniają się” wadami nabytymi. 

Pacjenci często decydują się na leczenie ortodontyczne z uwagi na naturę estetyczną. Proste i równe zęby to dodatkowy atut, który może być doceniony nie tylko w życiu osobistym, ale również zawodowym. Dodatkowo znane osobistości zazwyczaj posiadają piękne, równe i białe zęby, co jeszcze bardziej wymusza na nas posiadanie podobnego uzębienia. Inwestycja we własne zęby staje się dla ludzi czymś na równi z inwestycją w swoje wykształcenie, a także zdrowie. Zdrowe zęby to też zdrowe ciało. 

Jednak czy piękny i równy uśmiech oznacza, że nie zmagamy się z wadą zgryzu? Nie do końca. Piękne zęby wcale nie muszą być jednoznaczne z brakiem wad zgryzu, czyli właściwej przestrzennej relacji między górnym, a dolnym łukiem zębowym. 

Leczenie ortodontyczne ma doprowadzić przede wszystkim do poprawy funkcji narządu żucia, efekt estetyczny to tzw. efekt uboczny leczenia.

Jeżeli marzy Ci się równy i zdrowy zgryz, możesz wybrać się na leczenie ortodontyczne. Jest to jedna z tych dziedzin, w której wiek nie ma znaczenia, jednakże nie znaczy to, że w każdym przypadku uzyskamy zgryz idealny.  

Leczenie ortodontyczne wiąże się z dużymi kosztami. Jednak jednoznacznie nie można stwierdzić, jak wysokie koszta to będą. Plan leczenia oraz jego koszt ustalane są indywidualnie, ponieważ zależą od posiadanej wady zgryzu, wieku, powikłań, higieny jamy ustnej i wielu innych. Warto skonsultować się indywidualnie z ortodontą i ustalić dokładny plan leczenia i jego koszt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *