Zdrowie

Badanie proktologiczne – jak się przygotować?

Badanie proktologiczne jest badaniem odbytnicy i odbytu, które przeprowadza lekarz specjalista. Odbywa się ono w pierwszej kolejności, gdy tylko pojawiają się podejrzenia chorób jelita grubego lub układu rozrodczego kobiety i układu rozrodczego mężczyzny. Badanie tego typu jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat chorób związanych z całą miednicą.

Badanie u proktologa Wrocław

Per rectum, czyli inna nazwa na badanie proktologiczne, polega na badaniu odbytnicy oraz odbytu za pomocą ręki. Dzięki temu możliwa jest ocena struktur, które znajdują się wewnątrz jelita grubego oraz okolicy – gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych, macicy i jajników. Wyniki badania proktologicznego są tworzone nie tylko poprzez dotyk, równie ważne są ślady na rękawiczce badającego, które mogą świadczyć o krwawieniu lub nadmiernej ilości śluzu. Kolejnym etapem jest dokładne oglądanie okolicy odbytu przez lekarza specjalistę.

Końcowym odcinkiem jelita grubego jest odbytnica. Przewód kończy się odbytem, który znajduje się na zewnątrz ludzkiego organizmu. Cała odbytnica dzieli się na dwa odcinki: część miedniczą oraz część odbytową. Pierwszy odcinek jest położony wyżej i tworzy zgięcie krzyżowe, ponieważ swoim łukiem przylega do kości krzyżowej. Z kolei część odbytowa znajduje się niżej i tworzy zgięcie kroczowe ze względu na łuk, który jest wygięty ku przodowi. Cały kanał odbytu ma 3 cm długości i to on najczęściej jest badany w badaniu proktologicznym. Część miedniczna ze względu na swoje położenie jest zdecydowanie trudniej dostępna dla osoby, która wykonuje badanie. Odbytnica składa się z trzech, równie ważnych warstw:

  • błona zewnętrzna,
  • błona mięśniowa (w tym miejscu przebiegają zwieracze zewnętrzne i wewnętrzne odbytu),
  • błony śluzowej.

Jak wygląda badanie proktologiczne i jak się na nie przygotować?

Po krótkiej rozmowie z lekarzem, specjalista prosi pacjenta o zdjęcie bielizny oraz zajęcie odpowiedniej pozycji na leżance. Jak wygląda taka pozycja? Jest kilka możliwości. Pierwsza z nich to pozycja kolankowo-łokciowa, druga możliwość to położenie się na boku z maksymalnie zgiętymi kolanami. Kolejną pozycją jest położenie się na wznak, ze zgiętymi stawami biodrowymi oraz kolanowymi. Pierwszym etapem badania jest dokładnie oglądanie odbytu przez proktologa. W tym celu rozchyla on szparę pośladkową. Następnie za pomocą palca w rękawiczce, specjalista rozprowadza żel znieczulająco-poślizgowy. Kolejna czynność to badanie placem odbytnicy. Lekarz robi to w sposób delikatny, tak aby nie sprawić niepotrzebnego bólu pacjentowi oraz aby nie uszkodzić ściany jelita. Ostatnim, ale również ważnym, etapem badania jest analiza śladów, które znajdują się na rękawiczce badającego, które znajdują się na niej po zakończonym badaniu proktologicznym. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może bez żadnych przeszkód powrócić do normalnych aktywności życiowych.

Jak przygotować się do badania proktologicznego? Tak naprawdę nic skomplikowanego nie trzeba robić. Z pewnością należy zadbać o dokładną higienę krocza, która pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Kolejną czynnością, na którą zwracają uwagę niektórzy lekarze, jest wypróżnienie się przed wizytą. Warto pamiętać, że podczas badania zapewniane są warunki, które mają za zadanie obniżyć poziom stresu u pacjenta. Przykładowo pomieszczenie, w którym się ono odbywa, jest zamykane, a jeśli nie ma takiej możliwość, to całe badanie odbywa się za kotarą.