Firma

Czym są przeglądy regałów magazynowych i dlaczego są tak ważne?

przeglądy regałów magazynowych

Przegląd regałów magazynowych jest ważny szczególnie dla właścicieli magazynów oraz powierzchni wielkopowierzchniowych. Magazyny, jak sama nazwa wskazuje, magazynują różnego rodzaju przedmioty. Może to być żywność, drobnica, a nawet przedmioty zupełnie niewymiarowe. Wszystkie ze wspomnianych rzeczy, przechowywane są na różnego rodzaju regałach magazynowych, które powstają z myślą o swoim przeznaczeniu. I tak na przykład regały wspornikowe powstały z myślą o przechowywaniu towarów długich i wielkoformatowych, kolejnym przykładem są regały paletowe  mające zastosowanie w magazynach, w których składuje się palety bez utrzymywania porządku. Dzięki zastosowaniu takich konstrukcji, możemy liczyć na zorganizowanie całej przestrzeni magazynowej.

Okresowe przeglądy regałów są obowiązkowe. Dzięki nim możemy maksymalnie ograniczyć niebezpieczeństwo i wszystkie ewentualne zagrożenia. Pamiętajmy, że uszkodzenia regałów są zagrożeniem nie tylko dla składowanych na nich towarów, ale przede wszystkim dla pracowników magazynu. 

Stan regałów magazynowych należy kontrolować, ponieważ nieustannie są one poddawane wielkim obciążeniom i drobnym uszkodzeniom (poprzez np. wózki widłowe). Mimo, iż regały dostępne na rynku są coraz lepsze, to nie są jednak długowieczne. Dlatego tak ważne jest wykonywanie przeglądów regałów, ponieważ w porę możemy wyłapać wszelkie nieprawidłowości i zapobiec zniszczeniu regałów w całości. 

Przeglądy regałów magazynowych podlegają konkretnym normom europejskim. Firmy, które podejmują się tego zadania, zwracają uwagę w szczególności na jedną z nich – PN-EN 15635. Norma ta zawiera w sobie omówienie trzech rodzajów przeglądów regałów. Pierwszym z nich jest natychmiastowe zgłoszenie, a więc wyłapywanie uszkodzeń na bieżąco. Kolejny obejmuje oględziny konstrukcji regałowych, które powinny odbywać się raz w tygodniu. Ostatnim z nich są eksperckie przeglądy regałów. Powinny być one wykonywane co najmniej raz w roku przez specjalistów. Ekspercki przegląd regałów jest podsumowany obszernym raportem, w którym wyszczególnione są znalezione uszkodzenia, problemy oraz sugerowane rozwiązania problemów.

Warto zlecić usługę przeglądu regałów magazynowych profesjonalistom, ponieważ możemy liczyć na ich wiedzę i fachowość. Dodatkowo wybierając firmę z doświadczeniem możemy być pewni, że wykona ona przegląd regałów zgodnie z obowiązującym prawem z zakresu BHP, zabezpieczą oni wszystkie osoby i mienie, a także sporządzają profesjonalny protokół z przeglądu regałów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *