Dom Firma Pozostałe

Na ile wystarcza toner w drukarce laserowej?

Zastanawiasz się nad zakupem nowej drukarki? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, który model stanie się Twoją własnością, warto dokładnie przyjrzeć się dostępnej ofercie i zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest wydajność tonera do drukarki laserowej. 

Jeśli zależy ci na jakości i wydajności warto rozważyć produkty Black Point.

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa kojarzona jest z profesjonalnym drukowaniem. Dzisiaj znajduje się na wyposażeniu nie tylko firm specjalizujących się w wydrukach. Coraz częściej decydują się na nią indywidualni konsumenci. Pod wieloma względami ta z laserem jest lepsza od drukarki atramentowej i dlatego nie brakuje chętnych na jej zakup. Kluczowy w drukarce laserowej jest toner, a dokładniej drobny chemiczny proszek, który podczas drukowania jest nakładany na papier, a następnie utrwalany za pomocą lasera. Taki sposób działania drukarki sprawia, że jest ona szybka i dobra jakościowo. 

Informacja od producenta a rzeczywista wydajność tonera

Każdy producent tonerów na opakowaniu swojego produktu podaje informację o jego wydajności. Zazwyczaj przyjmuje się, że jeden toner pozwala na wykonanie od 1000 do 2000 stron, ale jest pewne „ale”. Dotyczy to sytuacji, gdy pokrycie strony wynosi 5%. Tutaj warto wspomnieć, że drukując kartkę A4 wypełnioną w całości tekstem, pokrycie jest 3 razy większe (15%). Natomiast w przypadku wydruków grafik, plakatów czy obrazków jeszcze większe. To właśnie powoduje, że często jesteśmy zawiedzeni tym, że toner, który miał wystarczyć na długo, w rzeczywistości trzeba wymienić wcześniej. Dlatego następnym razem czytając etykietę tonera, zwróć uwagę na to, co napisał producent. 

Co ma wpływ na wydajność tonera?

Na to jak długo będzie pracował Twój toner, ma wpływ wiele czynników. O kilku z nich wspominamy poniżej.

  • rodzaj wydruku – gdy często drukujesz grafiki, obrazki i materiały, które wymagają dużej ilości proszku, wtedy musisz przygotować się na to, że Twoja drukarka będzie potrzebowała częstszego uzupełnienia wkładu. 
  • częstotliwość drukowania – mogłoby się wydawać, że mniej drukowania oznacza więcej specjalnego proszku w kasetce tonera. Nie zawsze musi tak być. Drukowanie niewielkiej ilości stron zużywa większą ilość tonera. Wynika to z tego, że przy każdym jednorazowym drukowaniu zwiększa się zużycie kolorów. Również częste włączanie i wyłączanie drukarki powoduje, że dodatkowo wykorzystywany jest proszek.  
  • preferencje drukowania – gdy zależy Ci wyłącznie na wysokiej jakości wydruków i takie ustawienia preferujesz w swojej drukarce, wtedy także toner może zużywać się szybciej.