Finanse

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Okazuje się, że wiele osób, które dotychczas pracują w Niemczech, nie wiedzą, jak dokładnie rozliczyć swój podatek z Niemiec. Problem pojawia się już na samym początku, czyli na zebraniu wszystkich potrzebnych do rozliczenia dokumentów. Chcąc pomóc Państwu w rozliczeniu podatku za pracę w Niemczech, przygotowaliśmy poniższy poradnik.

Co będzie Państwu niezbędne do rozliczenia?

Na wstępie zaznaczymy, że zeznanie podatkowe za pracę w Niemczech składać można do 4 lat wstecz. Podstawowym dokumentem, który będzie potrzebny do rozliczenia jest odpowiednik polskiego PIT-11, który nosi nazwę Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Wydanie takiego dokumentu leży w obowiązku każdego pracodawcy, który zatrudnia nas na terenie Niemiec. Dokument ten nie powinien być wystawiony później niż do 28 lutego roku następnego. Jest jednak jeden wyjątek. Są to pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników, którzy swój podatek dochodowy odprowadzają ryczałtowo. W tym konkretnym przypadku pracodawca nie ma więc obowiązku dostarczenia im wspomnianego dokumentu.

To, co niezwykle istotne w rozliczeniu, to fakt, że przed Niemieckim urzędem należy wykazać wszystkie osiągnięte dochody, a także świadczenia. Nie wolno nic zatajać! Przykładem może być tutaj zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli w okresie rozliczeniowym go Państwo pobieraliście, należy to wykazać w swoim zeznaniu podatkowym. Urząd Pracy w Niemczech jest bardzo dociekliwy i sprawdza, co osoba niezatrudniona robiła w czasie, gdy nie mogła podjąć zarobku. Fiskus w Niemczech może dopytywać, co się działo w okresie, w którym nie podejmowaliście Państwo żadnego zarobku. 

W zeznaniu podatkowym z Niemiec wykazać trzeba wszystkie dochody, również te, które osiągnęło się za pracę w Polsce.

Niemieckie prawo podatkowe daje swoim użytkownikom możliwość odpisania wielu odpisów i ulg podatkowych. Kwota wolna od podatku w Niemczech wynosiła w poprzednim roku 9,168 euro. W Polsce, dla porównania, w 2019 roku wynosiła ona 8 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujecie się Państwo na rozliczenie wspólne (z małżonkiem), wówczas kwota wolna od podatku wzrasta do 18,816 euro. 

Na co zwrócić uwagę podczas rozliczania?

Oprócz kwoty wolnej od podatku w zeznaniu warto zwrócić uwagę na wiele innych kosztów podatkowych. Najpopularniejsze i dające największe zwroty z podatku to: koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego ze względu na pracę, koszty dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy, koszty dodatkowych ubezpieczeń, wszystkie koszty związane ze szkoleniami i kursami w zawodzie, a także koszty leczenia. 

Dla Polaków, którzy mieszkają w Niemczech największym kosztem zawsze jest prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *