Sport

Czołówka z mocnym światłem

czołówka

Latarki czołowe, tzw. czołówki, zostały stworzone na potrzeby miłośników ekstremalnych wspinaczek górskich, by umożliwić im uprawianie sportowych aktywności także po zmroku. Sprzęt tego rodzaju był na początku ciężki, szybko się rozładowywał i świecił słabym światłem. Obecna technologia pozwala na wybór mocnych i wytrzymałych czołówek. 

Przeznaczenie mocnych latarek czołowych 

Określenie “mocna” jest bardzo enigmatyczne. W potocznym użyciu to sformułowanie pojawia się często i wydaje się, że każdy wie, o co chodzi. Jeśli chcemy być bardziej precyzyjni, powinniśmy wiedzieć, że jednostka mierząca strumień świetlny w latarce to lumen. Ile lumenów może mieć latarka czołowa? Oczywiście im więcej, tym jaśniej będzie świeciła. Na standardowe wypady w góry, które nie obejmują nocnych wędrówek, wystarczą latarki o mocy 100-200 lumenów. Taki sprzęt zabezpieczy Cię w razie przedłużającego się powrotu. W ofercie różnych marek znajdziemy czołówki o bardzo zróżnicowanej mocy: od 30 lumenów w latarkach dla dzieci do zaawansowanego sprzętu, którego parametry przekraczają 500 lumenów. Przeznaczeniem mocnych latarek czołowych są przede wszystkim ekstremalne warunki, a o takich mogą mówić grotołazi. Osoby zajmujące się eksploracją jaskiń hobbystycznie bądź zawodowo są szczególnie narażone na długie przebywanie w ciemnościach. Dla nich producenci oferują czołówki o mocy nawet 700 lumenów! Kiedy wszystko dookoła spowite jest egipskimi ciemnościami, przyda się każdy dodatkowy strumień światła.

Maksymalna moc a zużycie baterii

Kiedy mówimy o mocy, trzeba pamiętać, że nierozerwalnie wiąże się z nią zużycie i czas pracy baterii. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia nie zdołają oświetlić Ci drogi przez kilka godzin, kiedy będą pracowały, wykorzystując największą moc. Jak zasilana jest najmocniejsza czołówka? Latarki mogą być zasilane wymiennymi bateriami, najczęściej zwykłymi bądź akumulatorkami typu AAA. Mogą także posiadać dedykowany akumulator albo łączyć w sobie obie opcje (modele hybrydowe). Uwzględnij kwestię zasilania, kiedy decydujesz się na użycie silnego strumienia światła – zużycie baterii rośnie wówczas kilkukrotnie. Warto wiedzieć, jak długo czołówka wytrzymuje na jednym komplecie baterii i czy musisz zabrać ze sobą zapasowy egzemplarz. To szczególnie ważne dla wypraw górskich, czy samotnych tras rowerowych, kiedy jesteś zdany na jedno źródło światła. Czołówki ze średniej półki (cena poniżej 200 zł) mogą świecić nawet 50 godzin przy użyciu średniej mocy. Ważnym udogodnieniem jest funkcja regulacji mocy i doboru strumienia światła. Dzięki temu możesz ograniczyć zużycie baterii wtedy, kiedy silne światło nie jest Ci potrzebne. Producenci zawsze informują, jaka jest maksymalna długość działania baterii przy minimalnej i maksymalnej mocy.

 

Mocna czołówka – komu się nie przyda?

“Mocna” czołówka brzmi lepiej niż “słaba”, ale czy rzeczywiście modele o większej mocy są zawsze lepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Zastanów się, do czego potrzebujesz latarki, gdzie i jak często będziesz jej używał. Rzadko eksploatowane urządzenie używane do rekreacyjnych wycieczek w góry nie musi posiadać wyśrubowanych parametrów. Najpierw pomyśl, czy mocna czołówka nie będzie tylko zbędnym gadżetem. Na przykład wtedy, kiedy jesteś biegaczem, ale poruszasz się tylko po mieście, gdzie zawsze towarzyszy Ci światło lamp drogowych i reflektory aut. Zdarzają się także sytuacje, kiedy silne światło latarki może być niebezpieczne. To przypadek rowerzystów, którzy są uczestnikami ruchu drogowego i oślepiają innych, nadjeżdżających z naprzeciwka. Niekomfortowe będzie korzystanie z mocnych czołówek także na biwakach i podczas wspólnego wędkowania, ponieważ utrudniamy swoim współtowarzyszom poruszanie się, zamiast bezpiecznie oświetlać miejsce kempingowe czy namiot. Duża liczba lumenów jest zbędna również dzieciom, maluchy nie potrzebują mocnego światła o dużym zasięgu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze latarki czołowej?

Sama moc to nie wszystko. Nawet jeśli jesteś już pewien, że potrzebujesz silnego strumienia światła, weź pod uwagę inne czynniki, które wpływają na komfort użytkowania, funkcjonalność i cenę urządzenia. 

  • Waga – ten czynnik będzie szczególnie ważny dla sportowców, którzy nie chcą obciążać się dodatkowym sprzętem. Lekkie modele są projektowane także z myślą o dzieciach.
  • Tryby świecenia – większość czołówek posiada kilka trybów: rozproszony lub skupiony, a także różne kolory świecenia: czerwony, niebieski, zielony. Niektóre modele są wyposażone w kilka poziomów przyciemniania lub płynną regulację.
  • Odporność na wodę i pył – ten czynnik bywa niesłusznie pomijany przy wyborze. Nie każda czołówka ma określony parametr IP, czyli stopień ochrony obudowy urządzeń elektrycznych przed wodą i ciałami stałymi. Wybieraj te, które cechują się wodoszczelnością (symbol IPX) oraz pyłoszczelnością (symbol IPY).

 

Czołówka odznaczająca się dużą mocą jest świetnym rozwiązaniem dla osób szukających wrażeń w sportach ekstremalnych, natomiast w większości przypadków, oczekiwania powinny spełnić modele standardowe o średniej mocy. 

Źródło fotografii: httpsunsplash.com@patrick_janser

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *