Sport

Jak działają odżywki przedtreningowe?

Odżywki przedtreningowe, nazywane wśród sportowców również przedtreningówkami, stale zyskują na popularności. Są chętnie wybierane przez osoby aktywnie uprawiające sport, a w szczególności przez stałych bywalców siłowni. Wszystko za sprawą silnego działania tego rodzaju suplementów przedtreningowych, które  szybko i skutecznie pobudzają do efektywnego treningu. Jak konkretnie działają odżywki przedtreningowe i czemu zawdzięczają swój rozgłos? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Czym są odżywki przedtreningowe?

Suplementy przedtreningowe to substancje wykazujące silne działanie pobudzające organizm. Wszystko za sprawą zawartych w nich składników, m.in.: 

  • kofeiny – redukuje uczucie zmęczenia, działa na centralny układ nerwowy, dzięki czemu poprawia poziom koncentracji;
  • kreatyny – znacząco zwiększa siłę i wytrzymałość organizmu, a także przyśpiesza sprawną regenerację;
  • tauryny – jako aminokwas uczestniczy w wielu procesach fizjologicznych, wspiera proces regeneracji, niwelując zmęczenie;
  • witaminy C – wykazuje właściwości przeciwutleniające, zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego;
  • beta-alaniny – poprawia wytrzymałość i wydajność organizmu;
  • argininy – wspiera prawidłową pracę mięśni.

Jak działają suplementy przedtreningowe? 

Ze względu na składniki pobudzające w składzie, przedtreningówki przeznaczone są do stosowania bezpośrednio przed planowanym treningiem i dużym wysiłkiem fizycznym. Dlatego polecane są przede wszystkim w dniach, w których odczuwamy znaczny spadek energii, brak siły czy gorsze samopoczucie. Jeśli czujesz, że to zdecydowanie nie Twój dzień, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z aktywności fizycznej, zaburzając tym samym ustalony harmonogram treningów, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się właśnie przedtreningówka. 

Suplementy przedtreningowe podnoszą wydolność organizmu i wytrzymałość, umożliwiając tym samym wykonanie dłuższego, bardziej efektywnego treningu. Zażycie przedtreningówki przed wysiłkiem fizycznym dodaje energii i skutecznie pobudza do intensywniejszego działania, zwiększając motywację do treningu. Co więcej, za sprawą kofeiny w składzie, podnosi również poziom koncentracji i pozwala lepiej skupić się na wykonywanych ćwiczeniach. Dzięki temu skutecznie zwalczysz chwilową niedyspozycję, nie rozbijając przy tym ustalonego planu treningowego.

Obserwowany przez dłuższy czas, narastający spadek energii może bowiem skutecznie wybić ze sportowej rutyny i zniechęcić do podejmowania wysiłku fizycznego. W tym przypadku regularność i konsekwencja to klucz do sukcesu, a odpowiednie suplementy przedtreningowe mogą skutecznie pomóc w jego osiągnięciu.

Pamiętaj jednak, żeby zawsze słuchać przede wszystkim własnego organizmu. Nadchodzi jesień, wszyscy wokół chorują i Ty również czujesz, że dopada Cię przeziębienie? Być może zamiast uporczywego trzymania się planu treningowego, warto tym razem zostać jeden dzień w łóżku. Jeśli uprawiasz dużo sportu, jesteś stale aktywny fizycznie, regeneracja jest w tym przypadku niezwykle ważna.